KAMUOYUNA DUYRULUR
06 Ekim 2021


            KAMUOYUNA DUYRULUR

            İlimiz bazı yerel site ve sosyal medya hesapları üzerinden 05.10.2021 tarihinde ‘Siirt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde Kriz Geçirip Yere Düşen Hastaya Müdahale Edilmediği İddia Edildi!’ başlıklı haberin asılsız ve mesnetsizce yapıldığı tarafımızca tespit edilmiştir.

            Yapılmış olan haber ile ilgili hastanemiz yönetimince yapılan araştırma neticesinde S.K. adlı hastanın 01.10.2021 tarihinde saat 09:35’te hastanemiz Nöroloji polikliniği önünde nöbet geçirdiği düşünülen hasta için hemen mavi kod aktive edilmiş ve 2 dk içinde olay yerine ulaştığı tespit edilmiştir. Görüntülerden de anlaşıldığı üzere olay yerinde 1 hemşire, 1 nöroloji uzmanı, 2 anestezi teknisyeni, 1 anestezi uzmanı tarafından hastaya ilk müdahalesi yapılmıştır. Sonrasında hasta ileri tetkik için acil servise alınmıştır. Yapılan tahliller sonucu müdahale gerektirecek bir patoloji saptanmamış olup hasta şifa ile taburcu olmuştur. 

            Sosyal medyada yayınlanan yaklaşık 1 dk süren bu görüntülerde hastaya müdahale edilmediği algısı oluşturulmuştur. Hâlbuki olayın en başından sonuna kadar hastanın sağlık ekibi tarafından güvenlik çemberine alındığı bu kısa görüntülerden de anlaşılmaktadır. Tüm bu süreç mavi kod olay bildirim tutanaklarında da sabittir. Yaşanan olayın görüntülerinin izinsiz ve ön araştırma yapılmadan sosyal medyada servis edilmesi hasta haklarına, hasta mahremiyetine ve görüntülerde geçen olayla ilgisi olmayan her bir vatandaşımızın kişilik haklarına ihlaldir. Ayrıca bu haksız iddia sağlık çalışanlarının da itibarını zedelemektedir. Halkımızı yanlış bilgilendirmektedir.

            Misyonumuz gereği sağlıkta kaliteyi her alanda arttırmaya çalışırken hastane yönetiminin bilgisine başvurulmadan gerçekten uzak, kısa süreli bir görüntünün alınarak servis edilmesi hukuk ve kamu vicdanı karşısında hiç bir şekilde meşru görülemez.

            Hastanemizi zor durumda bırakma amacına yönelik bu haberi tekzip ediyor, bu yaklaşımı kınıyor ve yasal yollara başvuru hakkımızı saklı tutarak kamuoyu ile paylaşıyoruz.